Cebulki lilii – jak sadzić lilie łatwo i prawidłowo

Cebulki lilii sprawiają, że lilie przeżywają obecnie swój renesans w wielu ogrodach. Kwiaty lilii są wyjątkowo okazałe co powoduje, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Jeżeli perspektywa tak ukwieconego ogrodu jest dla Ciebie atrakcyjna – warto wzbogacić rabaty w swoim ogrodzie o różne odmiany lilii – poniżej opisujemy jak sadzić i pielęgnować cebulki lilii.

Lilie w nasionach – wady i zalety

Nasiona lilii są relatywnie tańsze od cebulek. Uprawa rośliny z nasion jest o wiele bardziej czasochłonna, wymaga także większego nakładu pracy oraz doświadczenia. Niemniej jednak uzyskanie pozytywnych rezultatów w tej metodzie pozwala otrzymać cebule, które są wolne od różnego rodzaju wirusów oraz są bardziej żywotne. Do odmian, które są najczęściej rozmnażane w ten sposób należą  z reguły: L. longiflorum i L. formosanum.

Inna metoda rozmnażania lilii bazuje na łuskach lub powszechniej – cebulkach.

Cebulki lilii – wady i zalety lilii w cebulkach

Cebulki lilii jak należy je sadzić?

Aby uzyskać powietrzne cebulki lilii należy pamiętać o zebraniu ich pod koniec lata, czyli w okresie, gdy są już dojrzałe. Powstają na pędach lilii – tak zebrany materiał należy przenieść do donicy z podłożem gliniasto-piaszczystym, a także pamiętać o regularnym nawadnianiu.

Wierzch doniczki trzeba pokryć żwirem i przechować do nadejścia wiosny – do zasadzenia w gruncie cebulki będą nadawać się kolejnej jesieni.

Z kolei w przypadku cebulek przybyszowych trzeba oddzielić je od rośliny-matki pod koniec lata lub ulokować bezpośrednio w ziemi lub doniczce – można je przenieść do gruntu dopiero w kolejnym roku.

Opisywana metoda również należy do czasochłonnych jeśli mowa o czasie oczekiwania do umieszczenia w gruncie. Nie wszystkie cebulki zapewne będą nadawały się do nasadzenia w gruncie – dlatego uprzednio należy je przejrzeć i odrzucić te uszkodzone lub wilgotne.

Gdzie kupić cebulki lilii?

Cebulki Lilii można kupić obecnie w wielu sklepach ogrodniczych. W dobie pandemii warto jednak zwrócić uwagę na sklepy online oferujące dorodne cebulki lilii wraz z dostawą do domu. Tego typu sklepy specjalizują się właśnie w sprzedaży cebulek kwiatowych różnych gatunków.

Lilie należą przy tym do najpopularniejszych kwiatów cebulowych oferowanych online. Przykładem jest sklep firmy BENEX, który istnieje pod adresem cebule-kwiatowe.pl i oferuje pełny asortyment cebulek lilii.

Cebulki lilii – jak skutecznie je sadzić?

Kwiaty lilii cechują się bogatą kolorystyką oraz różnorodnością dostępnych odmian. Punktem wyjściowym powinno być zwrócenie uwagi na to, czy cebulki nie są zbyt miękkie lub spleśniałe – takie należy bowiem odrzucić podczas selekcji i skupić się na uprawie wyłącznie tych zdrowych. W przypadku dostrzeżenia szkodników również należy pozbyć się takich zaatakowanych cebulek, aby zagwarantować jak najlepsze warunki do rozwoju rośliny.

Kiedy sadzić lilie? Wiosną czy jesienią?

Najlepszy czas do sadzenia cebulek lilii przypada na dwa okresy w ciągu roku. Jeden z nich to przełom września i października, a drugi przedział to początek wiosny.

Większość cebul lilii cechuje się odpornością na mróz – nie znaczy to jednak, że nie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed chłodem. Należy bowiem zadbać o stworzenie specjalnego kopczyka z ziemi lub liści. Zaletą takiego jesiennego sadzenia jest to, że cebulki uzyskują odpowiednio długi czas na ukorzenienie przed pojawieniem się mrozu.

Okres wiosny jest z kolei chętniej wybierany na nasadzenia – przyczynia się do tego również bogata oferta cebulek w sklepach ogrodniczych, które pojawiają się licznie właśnie w okresie wiosny.  Większość lilii jest sadzona wtedy na przełomie kwietnia i maja.

Stanowisko – gdzie sadzić lilie?

Lilie żółte

Lilie stanowią przykład rośliny, która lubi ciepłe, bezwietrzne miejsca.

Najlepszym środowiskiem dla lilii są gleby próchniczne i żyzne, które cechują się kwaśnym odczynem (pH wynoszące około 5,5).

Co więcej, w obszarze, w którym chcemy doprowadzić do rozkwitu lilii nie powinna stać woda. Przed posadzeniem lilii należy też zadbać o odpowiednie przygotowanie ziemi – mowa o usunięciu chwastów, spulchnieniu ziemi i zasileniu jej kompostem.

W tak przygotowane podłoże można zasadzić cebulki po około 2 czy 3 tygodniach.

Czy lilie można sadzić w doniczkach?

Lilie, które mają docelowo uświetniać wnętrze domu można z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że rośliny przechowywane w domu cechują się dłuższym czasem kwitnienia niż te ogrodowe.

Najlepsze warunki zapewni doniczka o głębokości ok. 30-40 cm. Podczas sadzenie nie należy zapominać o zachowaniu umiaru – przykładowo, jeśli doniczka ma ok. 20 cm średnicy, należy umieścić maksymalnie 5 cebulek.

Poza standardowym zaleceniem, czyli wybraniem wyłącznie zdrowych, nieuszkodzonych cebulek trzeba także zadbać o właściwe podłoże – idealnie sprawdzi się tu ziemia do roślin balkonowych lub ogrodowa.

Do zachowania optymalnych warunków wzrostu należy zadbać o systematyczne nawadnianie – ziemia nie może bowiem zupełnie wyschnąć. Delikatna wilgotność to priorytet, podobnie jak systematyczne nawożenie preparatem dla roślin cebulowych.

Jak głęboko sadzić lilie?

Lilia pomarańczowa

Cebulki lilii powinny być sadzone w dołkach o głębokości ok. 10-15 cm. Wszystko jednak zależy od tego, jak dużymi cebulkami dysponujemy – w przypadku większych należy umieścić je w ziemi głębiej.

Podczas sadzenia trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między cebulkami, która powinna wynosić ok. 20 cm w przypadku niskich odmian, z kolei w przypadku wyższych – odległości powinny wynosić od 30 do 50 cm.

Każda reguła zakłada jednak wyjątki – tak jest i w tym przypadku. Cebulki lilii białej powinny być bowiem posadzone w dołku o głębokości ok. 3-5 cm.

Po zasypaniu dołków ziemią należy je uklepać i oznaczyć wedle uznania – patyczkiem lub inną dowolną formą.

Jak dbać o posadzone cebulki lilii

Lilia różowa

Lilie nie wymagają intensywnej pielęgnacji, nie tolerują jednak skrajnych warunków w zakresie stopnia wilgotności podłoża. To oznacza, że nie sprzyja im zarówno nadmierne zawilgocenie jak i susza. Kluczem do sukcesu jest tu zadbanie o zapewnienie optymalnego środowiska.

Podlewanie zaleca się przeprowadzać wieczorem, dbając także o to, aby nie zamaczać liści. Lilie nie wymagają także intensywnego nawożenia, jednak dobrze działa na nie nawóz organiczny (kompost).

Co kilka lat warto je przenieść w inne miejsce – sygnałem do tego jest słabsze kwitnięcie z mniejszą ilością kwiatów lub zbyt duże zagęszczenie.

Co zrobić, żeby lilie rozkwitały jak najokazalej?

Lilie w ogrodzie

Aby zapewnić liliom intensywne kwitnienie warto pamiętać o regularnym pozbywaniu się przekwitłych kwiatów. Pierwsze cięcie powinno odbyć się już po pierwszym kwitnieniu lilii, pomoże to roślinie w zaoszczędzeniu energii przeznaczonej na wytworzenie nasion.

Co prawda lilie dobrze odnajdują się w umiarkowanym, polskim klimacie, jednak warto odpowiednio je zabezpieczyć na czas zimy i okryć je świerkowymi gałązkami lub torfem.

Lilie podkreślą charakter każdego ogrodu

Lilie stanowią przykład roślin, które prezentują się wyjątkowo pięknie nie tylko solo, ale i na rabatach, wkomponowane wśród innych kwiatów. Jeżeli zatem zależy Ci na nadaniu wyjątkowego charakteru Twojemu ogródkowi – wówczas warto wyposażyć się w lilie i podejść z troską do ich uprawy. Rekompensata w postaci okazałych kwiatów wynagrodzi wszelki trud i wysiłek włożony w ich pielęgnację.

Add Comment