Lilie azjatyckie – egzotyczne kwiaty rodem z Azji

Nie ma dziś ogrodu, który mógłby obyć się bez lilii. Te przepiękne, majestatyczne kwiaty reprezentuje ponad 100 gatunków a najwięcej miejsca w tym zacnym gronie zajmują lilie azjatyckie. Jako rośliny ozdobne występują głównie mieszańce, z ponad 8 tysiącami odmian. Oprócz upraw ogrodowych, wykorzystuje się też kwiaty cięte.

Skąd wzięły się lilie?

Skąd wzięły się lilie?

Są rozpowszechnione na całym globie, jednak najwięcej odmian pochodzi z Azji: od półwyspu Arabskiego przez Mongolię, Chiny aż do Jakucka. Prawdziwą liliową Mekką jest Japonia, jednak za najpiękniejszy i najstarszy gatunek uważana jest lilia biała, której domem są, leżące w Azji zachodniej, tereny obecnego Izraela, Turcji, Libanu i Syrii. Niesłusznie lilie azjatyckie kojarzy się tylko z krajami Orientu.

Kwiaty te znane i czczone były już w czasach biblijnych a Żydzi uważali je za najpiękniejsze na świecie. W późnym chrześcijaństwie lilia biała, jako hebrajskie uosobienie czystości, dziewictwa i niewinności, stała się symbolem Matki Boskiej a w Anglii nazwano ja „Madonna Lilly”.

W kulturze minojskiej z lilii i zbóż tworzono wianki, symbolizujące dziewictwo i płodność, wydawanych za mąż panien.

Ogród pełen azjatyckich piękności

Ogród pełen azjatyckich piękności

Z uwagi na mnogość odmian lilii azjatyckich a także przepiękne gatunki, uznawane za kultywary, lilie azjatyckie dają szerokie możliwości dla wyobraźni ogrodników. 

Znajdziemy wśród nich nieprzebrane bogactwo wielkości i kształtów, wysokości łodyg, kolorów i okresu kwitnienia, co sprawia, że ich urodą będziemy mogli cieszyć się od wiosny do jesieni. 

Lilie niskopienne mogą ozdobić pierwsze rzędy ogrodowych kwietników a te najwyższe, sprawdzą się jako doskonałe tło. Ozdobiony liliami ogród nabierze dystynkcji i klasy, gdyż od zawsze kojarzono je z majestatem i chwałą. 

Lilie dają praktycznie nieograniczone możliwości doboru kolorystyki, co pozwala wpasowywać je w każdą kompozycję roślinną.

Lilie azjatyckie w doniczce

Liliowy zawrót głowy nie musi ograniczać się wyłącznie do ogrodu, gdyż kwiaty te doskonale sprawdzają się w uprawie doniczkowej. Najlepsze do tego będą odmiany niskie i średnie. Te wysokie można uprawiać w większych donicach na balkonach i loggiach, tarasach, czy w ogrodach zimowych. 

Odmiany doniczkowe wyróżnia intensywny zapach, jak np. w odmianie Souvenir. Należy pamiętać, że odmiany uprawiane w doniczkach mają mniej światła i są słabsze z pokolenia na pokolenie, co sprawia, że kolejne roczniki będą miały mniejsze kwiaty lub nie zakwitną wcale. Warto więc wysadzać je naprzemiennie (jedno pokolenie w donicy, kolejne w ogrodzie).

Jak uprawiać lilie azjatyckie?

Jak uprawiać lilie azjatyckie?

Sadzenie cebulek lilii azjatyckich do gruntu powinno odbywać się wiosną lub jesienią, przy czym należy zaznaczyć, że lepszą porą jest jesień, ze względu na dość dużą wrażliwość cebulek na wysychanie. 

Ponadto lilie sadzone wiosną nie zawsze zakwitają w tym samym roku. Sadzenie wiosenne powinno odbyć się w drugiej połowie kwietnia, zaś sadzenie jesienne – w drugiej połowie września i pierwszym tygodniu października.

Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste na glebach żyznych, próchniczych, lekko kwaśnych (pH 5,5-6,5) o dobrej przepuszczalności. Głębokość sadzenia to około 3-4 krotna średnica cebulki (12-15cmz) w rozstawie 20-50 cm.Lilie można sadzić na pojedynczych, wyeksponowanych stanowiskach.

Do upraw doniczkowych stosuje się te same zasady, lecz wysadzanie powinno odbywać się wiosną. Jeżeli dokonamy go jesienią, to donice należy zadołować lub umieścić w chłodnym, zacienionym miejscu.

W jaki sposób pielęgnować lilie?

Przede wszystkim należy zadbać o dobrej jakości glebę oraz właściwą wilgotność, gdyż lilie lepiej znoszą przesuszenie niż zbyt obfite nawadnianie. Lilie lubią ściółkowanie i zacienienie dolnej części łodyg. 

Dobrą praktyką jest wykorzystanie kory i elementów ściółki leśnej, które podtrzymują poziom pH, zabezpieczają przed nadmiernym rozgrzewaniem cebulek i ułatwiają zachowanie optymalnej wilgotności. Przesadzanie wykonuje się co 3-4 lata jesienią, kiedy prawie cała łodyga jest już uschnięta.

Uprawy doniczkowe lilii muszą być regularnie nawożone.

Najbardziej znane odmiany i gatunki lilii azjatyckich.

Najbardziej znane odmiany i gatunki lilii azjatyckich.

Lilia must see

Prawie każdy widział, ale nie każdy wie, że popularna lilia o intensywnych, pomarańczowych kolorach nakrapianych płatków to lilia „must see”. Tak, by docenić jej piękno – koniecznie trzeba ją zobaczyć!

Lilia netty’s pride

Kolejna znaną, o wyjątkowej urodzie lilią jest „netty’s pride” o płatkach w różnych odcieniach i intensywnościach fioletu, białych na końcach. Jest szybko rosnącym kwiatem o średniej wysokości – od 0,5 do 1m.

Lilia night flyer

Nie sposób byłoby przejść obojętnie obok „night flyer”. Kolory tej lilii są wręcz niemożliwe do opisania a balansują pomiędzy głęboką purpurą, bardzo ciemnym fioletem i czernią. Bardzo dobrze znosi zimowanie i niezwykle długo utrzymuje świeżość.

Lilia canova

Miłośników bieli zainteresuje odmiana „canova” o śnieżnobiałych, nieco wydłużonych płatkach, która jest doskonała do kompozycji bukietowych i również doskonale znosi zimowanie.

Lilia lollypop

Piękno kolejnej, różowo-białej odmiany aż ocieka słodyczą, dlatego nazwano ją „lollypop”. Jest ona kolejną propozycją na kwiaty cięte.

Add Comment