Lilie królewskie – wspaniałe kwiaty o królewskim wyglądzie

Lilia królewska to chińska, prawdopodobnie najłatwiejsza w uprawie, biała lilia. Ma błyszczące białe kwiaty w kształcie trąbki z różowym odcieniem i mocny, niezapomniany zapach. Doskonale nadaje się do uprawy w różnie nasłonecznionych miejscach i tworzy idealny kwiat cięty. Ceniona jest za intensywny zapach, wielokrotnie nagradzana lilia królewska to majestatyczny kwiat. Z obfitych kwiatów emanuje słodki zapach, z którym nic nie może się równać.

Jak wygląda lilia królewska?

Jak wygląda lilia królewska?

Lilia królewska charakteryzuje się dużymi, skierowanymi na zewnątrz, białymi lejkami, z żółtym gardłem oraz różowo-fioletowym zabarwieniem na zewnątrz. Każda łodyga zazwyczaj zawiera do 25 kwiatów. 

Kielichy mają od 15 do 20 cm. Z kolei cały kwiat może wzrosnąć nawet do dwóch metrów. Zazwyczaj mają silne łodygi, jednak czasami kielichy są zbyt duże i ciężkie by łodyga mogła je utrzymać. 

Lilia królewska – pochodzenie i historia 

Lilia królewska - pochodzenie i historia 

Lilie królewskie rosną dziko w bardzo ograniczonym zakresie wzdłuż 50km odcinka klifów w dolinie Minjiang na północ od Chengdu w górach Hengduan w Syczuanie. Po raz pierwszy została zebrana przez Ernesta Wilsona w 1903 roku i od tego czasu stała się najpopularniejszą lilią na świecie. 

Po raz pierwszy Wilson zebrał królewskie lilie w Dolinie Min w 1903 roku, a następnie podczas kolejnej wyprawy, w 1907 roku, zabrał ok. 18 tys. cebulek lilii, z czego ponad 95% zgniło w drodze powrotnej do Bostonu, ponieważ Wilson nie miał ich zapakowanych w ochronną powłokę z gliny. Dopiero podczas kolejnej wyprawy udało mu się zabrać ze sobą wystarczającą ilość materiału. 

Łatwość uprawy lilii królewskiej i jej odporność na susze i za dużą wilgoć, ukazały jej królewskość. Duży wzrost, piękne wydłużone kwiaty w kształcie lejka wraz ze słodkim zapachem szturmem zdobyły świat. Lilie królewskie obecnie występują na półkuli północnej, przede wszystkim w strefie klimatu umiarkowanego. 

Gdzie sadzić i jak wykorzystać lilie królewskie?

Gdzie sadzić i jak wykorzystać lilie królewskie?

Łodygi lilii królewskiej rosną nawet do dwóch metrów i kwitną obficie w piękne kwiaty. Świetnie sprawdzi się na rabatach bylinowych, wśród innych lilii, a także uprawiana na sadzonki, a nawet w pojemnikach. Lilia królewska bez większego wysiłku zapewnia efektowny wygląd. 

Poza pięknymi rabatami lilia królewska jest również niezwykle wytrzymałym kwiatem ciętym. Najczęściej lilie królewskie wykorzystywane są w bukietach okolicznościowych. Wybierane są jako towarzyszki ważnych i eleganckich wydarzeń dzięki swojemu mistycznemu wyglądowi. 

Uprawa lilii królewskiej 

Cebulki lilii królewskiej można sadzić jesienią a nawet wczesną wiosną. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, powinny być rozmieszczone w odstępach od 45 do 60 cm, ale powinny zawierać co najmniej trzy na klaster. Gleba powinna być dobrze osuszona, ale poza tym lilie nie są zbyt wymagające jeżeli chodzi o rodzaj gleby. Jednak należy posadzić lilię królewską w miejscu nasłonecznionym lub półcienistym. 

Kwiaty kwitną od końca czerwca do końca sierpnia. Okres kwitnienia ściśle zależy od warunków pogodowych, jak i kondycji samej rośliny. 

Pielęgnacja lilii królewskiej 

Pielęgnacja lilii królewskiej

Pielęgnacja lilii królewskiej nie jest trudna. Gdy już zaczną rosnąć i dopóki gleba pozostaje lekko wilgotna, nie wymagają wiele pielęgnacji. Łodygi są wysokie, ale mocne, więc tyczenie nie jest wymagane. Może być konieczne podstawienie kołka, jeśli rosną bardzo wysoko lub jeśli rośliny nie są chronione przed wiatrem. 

Gdy kwiaty zakończą kwitnienie, należy usunąć uschnięte pędy i liście. A wokół podstawy roślin należy utrzymywać odpowiednią ściółkę. Istnieje kilka szkodników, które mogą przeszkadzać królewskim liliom. Chrząszcz i mszyce mogą być szkodliwe. W ich zwalczaniu pomorze mydło owadobójcze. 

Lilia królewska tuż po zasadzeniu powinna być obficie podlana wodą. Następnie, dodatkowe ilości wody, będą potrzebne podczas rozkwitu roślin lub w okresie wzmożonego wzrostu kwiatów. Liliom pomoże przesadzanie ich co 3-4 lata w inne miejsce i zmiana stanowiska. Cebulki kwiatów należy wykopać po okresie kwitnięcia, czyli na początku września, i od razu przesadzić w inne miejsce. 

Niezwykle odporny gatunek lilii królewskiej jest piękny i majestatyczny z niezapomnianym zapachem. Ta wyjątkowa odmiana tworzy fantastyczny kwiat cięty, ponieważ jego łodygi są bardzo trwałe. Osadzone cebulki mogą wytworzyć do 20 zakwitów na każdej łodydze przy odpowiednich warunkach. Lilia królewska idealnie sprawdzi się w ogrodzie, ale jest także idealna do doniczek i pojemników. 

Add Comment