Lilie w ogrodzie – wszystko co trzeba wiedzieć

Lilie znane są z tego, że dzielą się na wiele zróżnicowanych, barwnych i ciekawych odmian. Można sadzić je w doniczkach, ale najlepiej sprawdzą się jako kwiaty ogrodowe.

Lilie uznawane są za piękne i wyjątkowe kwiaty, które charakteryzują się elegancją. Można je sadzić w na rabatach z innymi kwiatami, tworząc niepowtarzalne kompozycje.

Trudno ukryć, że lilie są dość wymagające w uprawie. Ale przy odrobinie zaangażowania staną się zachwycającą dekoracją każdego ogrodu.

Lilia – symbolika

Lilie mają ciekawą i wyjątkowo znaczącą symbolikę. W wielu różnych kulturach znaczenie lili nieco się różni. Lilia symbolizuje między innymi:

  • królewskość
  • macierzyństwo i płodność
  • czystość i piękno
  • pasje
  • odnowienie i odrodzenie

Symbolika lili często jest zależna od jej koloru. Na przykład:

  • Biała lilia jest symbolem czystości, szczególnie w chrześcijaństwie.
  • Żółte i złote lilie symbolizują zdrowie
  • Czerwone kwiaty często mówią o pasji
  • Lilie w kolorze różowym mogą być symbolem ambicji

Lilia – uprawa w ogrodzie

Miejsce i gleba

Lilie uwielbiają słońce, dlatego powinno się dla nich wybierać stanowiska dobrze nasłonecznione. Niektórej odmiany mogą rosnąć również w półcieniu. Zdecydowanie trzeba unikać miejsc zacienionych, pod drzewami lub przy budynkach. Jeśli istnieje taka możliwość warto wybrać lekko wyniesione miejsce, aby woda opadowa mogła spływać.

Przed sadzeniem powinno się usunąć wszystkie chwasty i przygotować odpowiednio glebę. Warto przekopać ziemię na głębokość około 30 cm, aby ją spulchnić i poprawić przepuszczalność. Należy również usunąć wszystkie pozostałości korzeni, patyków i kamieni oraz rozbić większe grudki.

Lilie potrzebują żyznego, przepuszczalnego i wilgotnego podłoża. Dla większości lilii odpowiednie będzie podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH 5,5 – 6,5. Są jednak wyjątki takie jak między innymi lilia biała lub odmiany lilii azjatyckiej, które wolą glebę o odczynie obojętnym o pH 6,5 – 7,0.

W przypadku jeśli ziemia nie spełnia tych warunków można ją wspomóc dodając do niej żyznego podłoża organicznego lub dobrze rozłożonego kompostu.

Kiedy sadzić lilie

Termin sadzenia cebulek lilii jest mocno uzależniony od odmiany. Dla większości tych kwiatów najlepszy do sadzenia jest przełom września i października. Odmiany późno kwitnące można sadzić wiosną. Ważne jest, aby cebulki miały wystarczającego czasu na ukorzenienie się przed nadejściem zimy.

Głębokość sadzenia cebulek

Głębokość sadzenia cebulek lilii zależy od ich wielkości. Zazwyczaj głębokość wsadzenia cebulki powinna być równa jej obwodowi.

W glebie piaszczystej powinno się posadzić cebulki trochę głębiej, a w glebie zwięzłej nieco płycej.

Jeśli chcemy utworzyć z lilii rabatę odległość między cebulkami powinna wynosić ok. 25-30 cm.

Jeśli chodzi o bujne i długoletnie odmiany lilii, cebulki powinny być sadzone co ok. 50 cm.

Lilie – pielęgnacja

Lilie - pielęgnacja

Podlewanie

Gleba wokół lilii powinna być wilgotna, ale niezbyt mokra. Lilie źle znoszą susze i zalewanie. Dlatego należy dbać o to, żeby ziemia była umiarkowanie wilgotna. Kwiaty najlepiej podlewać przy podłożu, aby nie zamoczyć liści i kwiatów.

Nawożenie

Aby lilie mogły pięknie zakwitnąć, nie możemy zapomnieć o nawożeniu ich nawozem wieloskładnikowym. Najpierw wspomagamy lilie przed kwitnieniem, zazwyczaj w okolicy czerwca. Później podczas kwitnienia, a na koniec już po jego zakończeniu w lipcu lub w sierpniu.

Odchwaszczanie

Chwasty powinny być usuwane na bieżąco z okolic, w których rosną lilie. Chwasty czerpią z podłoża składniki odżywcze, są siedliskiem mszyc i innych szkodników oraz ułatwiają rozwijanie się chorób grzybowych i wirusowych.

Zimowanie

Cebulki lili mogą zimować w gruncie, ale należy je okryć. Gdy przyjdą pierwsze przymrozkach najlepiej rozłożyć na grządkach z cebulami warstwę kory lub trocin. W czasie mrozów powinno się dołożyć kolejną warstwę, bardzo dobrze sprawdzą się tu gałązki iglaste.

Add Comment