Lilia biała, czyli lilia Świętego Antoniego

Lilia biała, czyli lilia Świętego Antoniego

Lila Świętego Antoniego, nazywana również lilią Świętego Józefa, to symbol chrześcijaństwa znany już od tysięcy lat. W religii ma wiele znaczeń, symbolizuje między innymi: piękno, miłość, czystość, dziewictwo, nadzieje i zwycięstwo.

Obecnie jest bardzo lubiana ze względu na swój urok i właściwości lecznicze.

Historia lilii białej

Lilia biała pojawiła się w Europie dopiero w XII w. Została sprowadzona przez krzyżowców z Ziemi Świętej.

W Biblii oraz na obrazach Święci przedstawiani byli bardzo często z jakąś rośliną w dłoni. Kiedyś była to palma, ale w późnym średniowieczu zastąpiła ją właśnie lilia biała.

Lilia ta znalazła się między innymi w rękach Św. Antoniego i Św. Józefa, który w drugiej ręce trzyma małego Jezusa.

Święty Antoni w swoich kazaniach dość często wspomina o lilii białej i jej właściwościach. W szczególności skupia się na aspekcie leczniczym oraz na blasku i zapachu.

Lilia wśród Świętych postrzegana była też jako „świętość człowieka”, która trzeba chronić i pielęgnować.

Z lilią biała w religii możemy zetknąć się na obrazach, w pieśniach, a nawet w modlitwach.

Oprócz tego, kwiat ten występował również w herbach królów francuskich, a po dziś dzień widnieje na herbie Paryża.

Właściwości lecznicze lilii Świętego Antoniego

Lilia biała ma wiele właściwości leczniczych, które obecnie nie są już tak doceniane jak w średniowieczu.

Jedną z ważnych zastosowań tej rośliny jest to że przyspiesza leczenie ran oraz pomaga w leczeniu trądziku, owrzodzeń, czyraków czy opryszczki.

Może być stosowana również między innymi jako środek przeciwbólowy lub wykrztuśny.

W medycynie jest stosowny w wielu dziedzinach. Może pomóc w zaburzeniach nerkowych lub w gojeniu oparzeń.

Lilia Świętego Antoniego – charakterystyka i uprawa

Lilia Świętego Antoniego – charakterystyka i uprawa

Lila Świętego Antoniego posiada obfite kwiatostany, składające się z pięknych białych kwiatów o średnicy około 7cm.

Charakteryzuje się również zachwycającym zapachem. Roślina ta dorasta do około 120 cm wysokości. Idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Uprawa

Lilia biała jest rośliną cebulową. Jej uprawa jest stosunkowo prosta.

Najlepiej wybrać dla niej słoneczne stanowisko, ale ochronione przed wiatrem. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i umiarkowanie wilgotna.

Cebule lilii białej sadzi się w drugiej połowie sierpnia. Przed posadzeniem warto zaprawić je środkiem przeciwgrzybiczym. Dołek powinien mieć głębokość ok. 5cm.

Należy pamiętać o podlewaniu rośliny w okresie suszy oraz w czasie kwitnienia. Od wiosny do lata warto ją kilka razy zasilić nawozem organicznym.

Lilia biała jest mrozoodporna, a więc zimuje w gruncie. Cebulki lilii można wykopać co kilka lat w celu oddzielenia cebulek przybyszowych oraz zmiany stanowiska.

Zastosowanie lilii białej

Nazywana ona jest „królową rabat”, świetnie nadaje się na rabaty kwiatowe. Ze względu na swoją wysokość i kwiatostany wygląda bardzo efektownie i eksponuje się dobrze nawet na tylnych stanowiskach.

Świetnie sprawdza się w ogrodzie ze względu na swój dekoracyjny wygląd i łatwą uprawę. Pomaga stworzyć estetyczny i pachnący ogród. Pasuje do każdego ogrodu, zarówno małego przydomowego ogródka jak i duże i bogatego w kwiaty.

Lilię białą można również uprawiać w donicy. Doskonale sprawdza się również jako kwiat cięty. A przez swoją dekoracyjność i symbolikę religijną często stanowi ozdobę wielkanocną.

Ma swoje zastosowanie w medycynie z powodu wielu właściwości leczniczych. Ale wykorzystywana jest również od wielu lat w perfumerii ze względu na intensywny zapach.

Add Comment