Uprawa lilii w doniczce – To trzeba wiedzieć

Lilia to niezwykły kwiat, który oprócz wrażeń czysto estetycznych, zawiera w sobie pełną gamę symboliki. Znana była od wieków na terenie Chin czy Japonii oraz na obszarach starożytnej Europy, gdzie oznaczała czystość i spełnienie. Natomiast dla chrześcijan stałą się symbolem niewinności, a także miłości i do dziś funkcjonuje jako symbol maryjny. Jest rośliną dość wymagającą, której należy poświęcić czas i uwagę, ale odwdzięcza się niesamowitym wyglądem oraz przyjemnym zapachem. Z reguły lilia jest rośliną ogrodową, jednak niektóre odmiany można śmiało uprawiać jako rośliny doniczkowe.

Lilia jako roślina doniczkowa

lilia-azjatycka-niskaUprawa doniczkowa lilii możliwa jest głównie dla odmian karłowych lub stosunkowo niskich, bowiem wysokie gatunki mogłyby ulec zniszczeniu poprzez przewracanie lub łamanie się pędów. Określając, jakie odmiany się do tego nadają, należy wymienić przede wszystkim odmiany lilii będące mieszańcami azjatyckimi takimi jak Admiration, Orange Pixie czy Reinesse oraz mieszańcami orientalnymi np. Mr Ruud i Little Pink. Jeśli chodzi o idealną doniczkę dla lilii, to powinna ona mieć wysokość około 30-40 cm, gdyż cebule tej rośliny wymagają głębokiego sadzenia. Na dno donicy należy wysypać cienką warstwę podłoża, następnie umieścić cebulki wierzchołkami skierowanymi na boki i uzupełnić donicę pozostałym podłożem. W ten sposób zapewnia się lilii wykształcenie silnego ukorzenienia oraz uzyskanie pięknego wyglądu rośliny.

Idealne miejsce dla lilii w domu

Kilka pierwszych tygodni po posadzeniu lilii w doniczce przechowujemy ją w dość chłodnym i niekoniecznie jasnym pomieszczeniu, aby mógł się u niej wykształcić silny system korzeniowy. Po tym czasie ważne jest by stanowisko donicy z lilią znajdowało się na przykład na nasłonecznionym parapecie, gdzie temperatura już jest wyższa (w okolicach ponad 20 st. C). Warunki te zapewnią piękne zabarwienie kwiatów i liści oraz zapobiegną zbytniemu wydłużaniu się pędów. Należy jednak pamiętać, by lilia nie była narażona na bezpośrednie, ostre światło słoneczne, gdyż może to spowodować zniszczenie, przypalenie rośliny. Najlepszą zasadą podczas znajdowania idealnego stanowiska dla tej rośliny jest taka, by kwiaty znajdowały się w słońcu, natomiast korzenie w cieniu.

Jak podlewać i nawozić lilie?

Podlewanie lilii nie jest trudne ani skomplikowane, wystarczy jedynie pamiętać, by podłoże rośliny było stale wilgotne. W związku z tym wystarczy regularnie podlewać lilię, aby zapewnić jej idealne warunki do wzrostu. Z kolei nawożenie stosować należy również systematycznie, ale w małych ilościach. Stosowany tu może zostać nawóz do roślin cebulowych, a także do roślin kwitnących. Istnieje jeden wyjątek, jeśli podczas posadzenie lilii w donicy zastosowany zostanie nawóz, wówczas nie jest konieczne nawożenie w pozostałej części sezonu.

Kiedy następuje kwitnienie?

Kwitnienie lilii to okres około 2-3 miesięcy lub od 2 do aż 6 miesięcy dla odmian orientalnych. Kwiaty utrzymują się natomiast około 2-3 tygodni. Aby przedłużyć ich żywotność można usunąć pylniki lub całe pręciki, dzięki czemu unikniemy zapylenia. Po przekwitnieniu rośliny należy ograniczyć jej podlewanie.

Uprawa lilii w doniczce nie jest skomplikowana, mimo iż jest to roślina stosunkowo wymagająca. Zapewnia ona wrażenia estetyczne i jest idealną ozdobą mieszkania czy domu. Dodatkowo dzięki swojej symbolice jest rośliną interesującą, posiadającą ciekawą historię.

Add Comment