Lilie wodne efektowna ozdoba oczka wodnego

Nenufary – rośliny które zasłynęły udziałem w jednej z najbardziej rozpoznawanych i zarazem romantycznych scen polskiego kina. To właśnie po kwiaty lilii wodnych, w filmie „Noce i dnie”, wchodził do wody Józef Toliboski, grany przez młodego Karola Strasburgera.

Występowanie i rozmieszczenie geograficzne grzybieni białych

lilia-wodnaGrzybienie białe (łac. Nymphaea alba) nazywane także często nenufarami lub liliami wodnymi, to byliny należące do rodziny grzybieniowatych. Są to wyjątkowe rośliny, ponieważ ich występowanie nierozerwalnie związane jest z wodą. W naturalnym środowisku występują niemal w całej Europie, części Azji a także na Bliskim Wschodzie. Głównym atutem tych roślin wodnych są okazałe, kilkunastocentymetrowe kwiaty. Dlatego zyskały sobie uznanie jako ozdobne rośliny hodowlane w wielu miejscach na świecie, szczególnie wśród posiadaczy stawów i oczek wodnych.

Nenufary – ozdoba każdego oczka wodnego

Lilie wodne to z pewnością jedne z najefektowniejszych roślin wodnych. Te byliny zbudowane są z kłącza, które zakorzenia się w podłożu, liści oraz kwiatów unoszących się na wodzie. To właśnie w okresie kwitnienia (od czerwca do października) roślina jest najbardziej efektowna. Kwiaty osiągają rozmiar do 20 cm średnicy. Zasadniczo występują w kolorze białym, natomiast w odmianach uprawnych występują także kwiaty w kolorach czerwonym, różowym, żółtym, fioletowym a nawet niebieskim. Należy pamiętać, iż odmiany z kwiatami fioletowymi i niebieskimi to mieszanki z gatunkami tropikalnymi i nie przetrwają polskiej zimy.

Wymagania i pielęgnacja roślin wodnych

Uprawa grzybieni nie należy do szczególnie trudnych, a rośliny nie mają szczególnie dużych wymagań. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • Do ich uprawy wybieramy mocno nasłonecznione oczka i stawy;
  • Rośliny sadzimy nie szybciej niż w połowie maja, w wodzie stojącej bez nurtu;
  • Wskazane jest nawożenie lilii przynajmniej raz w roku, najlepiej nawozem przeznaczonym do roślin wodnych. Odradza się stosowanie nawozów z fosforem z uwagi na przyspieszony rozwój glonów;
  • Należy unikać sadzenia w sąsiedztwie kaskad i fontann, gdyż źle znoszą spadające z góry krople;
  • W zależności od odmiany byliny różnie znoszą mróz. Zazwyczaj dobrze radzą sobie z przetrwaniem zimy. Jednak przy małym zbiorniku wodnym i mieszanych odmianach najbezpieczniej jest przezimować rośliny w wodzie w dodatniej temperaturze.

Rozmnażanie i sadzenie nenufarów

Istnieją dwa sposoby rozmnażania lilii wodnych. Pierwszy – z nasion (niewiele odmian zawiązuje nasiona), drugi  – poprzez podział kłącza.

  1. Posiadane nasiona należy przechowywać zalane wodą. Wysiew powinien nastąpić w marcu lub kwietniu do ziemi darniowej z piaskiem zanurzonych w wodzie (temp. około 10 °C) na głębokości 1 – 2 cm. Po kiełkowaniu rośliny sadzi się do głębszych pojemników i w miarę wzrostu umieszcza w coraz głębszej wodzie aż do docelowego miejsca.
  2. Podziału kłącza dokonuje się wiosną (nie częściej niż co 3 – 4 lata), zanim rozwiną się liście. W tym celu dzieli się wydobyte z wody kłącze na kilku, kilkunastocentymetrowe części, ostrym nożem. Miejsce cięcia warto zabezpieczyć węglem drzewnym, ażeby uniknąć zaatakowania przez grzyby. Do osadzania kłączy w podłożu oczka czy stawu dobrze jest użyć specjalnie przygotowanych koszyków.

Lilie wodne wykorzystywane są także jako rośliny lecznicze, jednak ogrodnicy doceniają je przede wszystkim za piękny i bardzo efektowne kwiaty. O nenufarach powinien pomyśleć każdy kto planuje wzbogacić swój wymarzony ogród lub działkę o oczko wodne lub staw.

Add Comment